מדוזות בעם

אודות

הווייז של המדוזות

הכירו את "מדוזות בעם", אפליקציה חדשה שתעזור לכם להימנע ממפגש צורב עם חוטית נודדת בחוף הים וגם לסייע למחקר מדעי מרתק וחשוב. 

 

״מדוזות בעם״ היא סוג של ווייז למדוזות. בדומה לאפליקציה שהפכה לברירת המחדל של נהגי ישראל, גם הפלטפורמה החדשה הזאת מסתמכת על דיווחי משתמשים כדי לסייע לכל השאר לבחור באיזה מסלול/חוף רחצה לבחור. כך, כל האכזבה הכרוכה בהגעה לבילוי בחוף הים, עמוסים לעייפה בשמשיות, בצידניות, בילדים ובמגבות, רק כדי לגלות שנחיל מדוזות הגיע למים לפניכם – יכולה להיחסך בקליק אחד, שיאפשר למשתמשים לבחור חופים שאין בהם בזמן אמת מדוזות.

הבעתה מצריבת מדוזה שעשויה להיגרם ממגע ישיר עם המדוזות או עם זרועותיהן שניתקות לעתים מגופן, גורמת למתרחצים רבים להימנע לחלוטין מרחצה בים. למעשה, המדוזות לא נמצאות בכל החופים לאורך כל העונה. למעשה, לרוב הן שוהות כאן באופן המוני רק במשך חודש אחד (לרוב במהלך יולי). כך שאין סיבה להימנע מכניסה במים באופן גורף בקיץ. הדיווחים על מיקום הנחיל, אם הוא בכלל קיים, בזמן אמת יכולים לעזור למתרחצים למזער את המפגש עם המדוזות ולמקסם את ההנאה החופית. 

האפליקציה מתבססת על דיווחי הציבור וכן על דיווחים רבים של ״מדווחי זהב״ – שחייני מים פתוחים, צוללים, שייטים, דייגים, גולשי רוח או גלים, חותרי סאפ או קייאק – שנמצאים בעומק הים ימים רבים בשנה, ללא תלות בעונת השנה או בנוכחות המדוזות.  אך גם על דיווחי הציבור הרחב והמתרחצים בחופים. 

ככל שיש יותר דיווחים, מסוגים שונים, כך נוכל לספק מפת מדוזות עדכנית יותר, למעשה, גם דיווח שלא ראיתם מדוזה הוא דיווח שימושי ולמעשה הוא חשוב לא פחות מדיווח על מפגש״.

אז על מנת להבטיח קיץ רטוב, אך נטול צריבות (אם בכל נצרבתם, תוכלו למצוא מידע יעיל באתר מדוזות בעם, כמובן), כל שנותר הוא להיכנס לאפליקציה, ולהיות העיניים של המדענים במים.

לצפייה במפת המדוזות לחצו כאן

מטרת האתר

נחילי המדוזות בחופי ישראל הים תיכוניים מוכרים כבר עשרות שנים והיינו מצפים שבמשך תקופה שכזאת נשכיל להבין היטב את היצורים הללו, ונוכל לתת למתרחצים תחזית מדוזות די מדויקת ואולי אפילו למצוא פתרונות לבעיה. מסתבר שאנחנו לא כל כך מבינים את הלכותיהן ומתקשים לחזות מתי יופיעו נחילי מדוזות, כמה זמן הם ישהו בחופינו או אילו מיני מדוזות נמצא בים. כלומר, רשימת השאלות בקשר למדוזות ארוכה הרבה יותר מרשימת התשובות. לאור חוסר הידע הזה החלטנו להקים אתר בעברית כדי להסתייע בכם, המבקרים או עובדים בים לאסוף מידע על המדוזות לאורך חופי ישראל. באתר ניתן למצוא מידע שימושי רב נוסף על מדוזות. 

פרויקט מדוזות בעם

מדוזות בעם הוא פרויקט מדע אזרחי בו משלבים חוקרים ואזרחים ידיים לשם שיפור איכות החיים בחופי ישראל על ידי דיווח ומעקב אחר נחילי המדוזות בחופים דרך אפליקציה ייעודית. מטרותיו לתת פתרונות בדמות תחזית והתרעה בזמן אמת על התקרבות נחילי מדוזות לחופינו, כימות של המדוזות בנחילים והפצת מידע כגון דרכים להימנע מצריבת מדוזות והתמודדות עמן. הנתונים הנצברים נחקרים ומנותחים על ידי החוקרים לשם רכישת הבנה וידע על המדוזות – בעלי חיים ימיים מסתוריים שהשפעתם על איכות החיים שלנו גבוהה.     

מי אנחנו 

ד"ר דור אדליסט

אקולוג ימי. חוקר מדוזות מאז 2008. מומחה לדיג ומינים פולשים ובכללם גם מדוזות. מנסה להבין את החיים בים דרך יצירה וניתוח של בסיסי נתונים גדולים. שואף לגשר דרך בחינת מגמות בזמן ובמרחב על הפערים שבין האקדמיה והעולם שמחוץ לה , למשל בהבנת הדרך בה מדוזות ומסרקניות משפיעות על האדם ומושפעות מפעולותיו, ובהנגשת הידע המושג על ידי הציבור, למען הציבור.

ד"ר דרור אנג'ל

אקולוג ימי החוקר את החי בעמודת המים ובקרקעית הים ומתעניין בשינויים שחלים בקרב יצורים שסביבתם ובית הגידול שלהם השתנו. שינויים אלה כוללים שינוי אקלימי, זיהום, עקת חמצן, פלישת מינים, חקלאות ימית ועוד. מומחה לחקר פלנקטון בכלל ומדוזות בפרט

 

האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה

בחזונה של האגודה ידע מדעי בנושי הסביבה בישראל משמש כבסיס איתן לתהליכי קבלת החלטות במישור הלאומי והמקומי. ידע זה צריך להיות זמין ונגיש למקבלי החלטות, לארגונים אזרחיים ולציבור הרחב, ולהשתלב בקידום מדיניות סביבתית מושכלת לשיפור מצב הסביבה בישראל. האגודה פועלת לטיפוח הקהילה המדעית ולשיפור מדיניות הסביבה בישראל באמצעות קידום מעמד השיח המדעי, הנגשתו והטמעתו בקרב מעצבי דעת הקהל וקובעי המדיניות.