מדוזות בעם

אודות

הווייז של המדוזות

הכירו את "מדוזות בעם", אפליקציה חדשה שתעזור לכם להימנע ממפגש צורב עם חוטית נודדת בחוף הים וגם לסייע למחקר מדעי מרתק וחשוב. 

 

״מדוזות בעם״ היא סוג של ווייז למדוזות. בדומה לאפליקציה שהפכה לברירת המחדל של נהגי ישראל, גם הפלטפורמה החדשה הזאת מסתמכת על דיווחי משתמשים כדי לסייע לכל השאר לבחור באיזה מסלול/חוף רחצה לבחור. כך, כל האכזבה הכרוכה בהגעה לבילוי בחוף הים, עמוסים לעייפה בשמשיות, בצידניות, בילדים ובמגבות, רק כדי לגלות שנחיל מדוזות הגיע למים לפניכם – יכולה להיחסך בקליק אחד, שיאפשר למשתמשים לבחור חופים שאין בהם בזמן אמת מדוזות.

הבעתה מצריבת מדוזה שעשויה להיגרם ממגע ישיר עם המדוזות או עם זרועותיהן שניתקות לעתים מגופן, גורמת למתרחצים רבים להימנע לחלוטין מרחצה בים. למעשה, המדוזות לא נמצאות בכל החופים לאורך כל העונה. למעשה, לרוב הן שוהות כאן באופן המוני רק במשך חודש אחד (לרוב במהלך יולי). כך שאין סיבה להימנע מכניסה במים באופן גורף בקיץ. הדיווחים על מיקום הנחיל, אם הוא בכלל קיים, בזמן אמת יכולים לעזור למתרחצים למזער את המפגש עם המדוזות ולמקסם את ההנאה החופית. 

האפליקציה מתבססת על דיווחי הציבור וכן על דיווחים רבים של ״מדווחי זהב״ – שחייני מים פתוחים, צוללים, שייטים, דייגים, גולשי רוח או גלים, חותרי סאפ או קייאק – שנמצאים בעומק הים ימים רבים בשנה, ללא תלות בעונת השנה או בנוכחות המדוזות.  אך גם על דיווחי הציבור הרחב והמתרחצים בחופים. 

ככל שיש יותר דיווחים, מסוגים שונים, כך נוכל לספק מפת מדוזות עדכנית יותר, למעשה, גם דיווח שלא ראיתם מדוזה הוא דיווח שימושי ולמעשה הוא חשוב לא פחות מדיווח על מפגש״.אז על מנת להבטיח קיץ רטוב, אך נטול צריבות (אם בכל נצרבתם, תוכלו למצוא מידע יעיל באתר מדוזות בעם, כמובן), כל שנותר הוא להיכנס לאפליקציה, ולהיות העיניים של המדענים במים

לצפייה במפת המדוזות לחצו כאן

מטרת האתר

נחילי המדוזות בחופי ישראל הים תיכוניים מוכרים כבר עשרות שנים והיינו מצפים שבמשך תקופה שכזאת נשכיל להבין היטב את היצורים הללו, ונוכל לתת למתרחצים תחזית מדוזות די מדויקת ואולי אפילו למצוא פתרונות לבעיה. מסתבר שאנחנו לא כל כך מבינים את הלכותיהן ומתקשים לחזות מתי יופיעו נחילי מדוזות, כמה זמן הם ישהו בחופינו או אילו מיני מדוזות נמצא בים. כלומר, רשימת השאלות בקשר למדוזות ארוכה הרבה יותר מרשימת התשובות. לאור חוסר הידע הזה החלטנו להקים אתר בעברית כדי להסתייע בכם, המבקרים או עובדים בים לאסוף מידע על המדוזות לאורך חופי ישראל. באתר ניתן למצוא מידע שימושי רב נוסף על מדוזות. 

פרויקט מדוזות בעם

מדוזות בעם הוא פרויקט מדע אזרחי בו משלבים חוקרים ואזרחים ידיים לשם שיפור איכות החיים בחופי ישראל על ידי דיווח ומעקב אחר נחילי המדוזות בחופים דרך אפליקציה ייעודית. מטרותיו לתת פתרונות בדמות תחזית והתרעה בזמן אמת על התקרבות נחילי מדוזות לחופינו, כימות של המדוזות בנחילים והפצת מידע כגון דרכים להימנע מצריבת מדוזות והתמודדות עמן. הנתונים הנצברים נחקרים ומנותחים על ידי החוקרים לשם רכישת הבנה וידע על המדוזות – בעלי חיים ימיים מסתוריים שהשפעתם על איכות החיים שלנו גבוהה .

בעצם הצטרפותכם לקהילה שלנו ומשלוח דיווחים אתם מאשרים לנו לעשות שימוש במידע, שיאוחסן באופן מאובטח ויהיה זמין לחוקרים בלבד. הדיווחים באתר משמשים גם ליצירת "תאום דיגיטלי של הים" בפרויקט איליאד של האיחוד האירופי, ובמסגרתו ייתכן וייעשה בהם בעתיד גם שימוש מסחרי, תוך הגנה מלאה על פרטיות המדווחים וללא שימוש או חשיפה של פרטיהם האישיים.  

מי אנחנו 

ד"ר דור אדליסט

אקולוג ימי. חוקר מדוזות מאז 2008. מומחה לדיג ומינים פולשים ובכללם גם מדוזות. מנסה להבין את החיים בים דרך יצירה וניתוח של בסיסי נתונים גדולים. שואף לגשר דרך בחינת מגמות בזמן ובמרחב על הפערים שבין האקדמיה והעולם שמחוץ לה , למשל בהבנת הדרך בה מדוזות ומסרקניות משפיעות על האדם ומושפעות מפעולותיו, ובהנגשת הידע המושג על ידי הציבור, למען הציבור.

ד"ר דרור אנג'ל

אקולוג ימי החוקר את החי בעמודת המים ובקרקעית הים ומתעניין בשינויים שחלים בקרב יצורים שסביבתם ובית הגידול שלהם השתנו. שינויים אלה כוללים שינוי אקלימי, זיהום, עקת חמצן, פלישת מינים, חקלאות ימית ועוד. מומחה לחקר פלנקטון בכלל ומדוזות בפרט

 

 

 

 

 

 

Ten essential elements to be included in citizen science project descriptions

 

One-sentence overview

Advancing our knowledge about jellyfish and providing solutions for the seagoing public in Israeli Mediterranean beaches through online jellyfish reporting.

 

Meduzot Goals

 

Meduzot Impact

 

Jellyfish sting and deter ocean users, posing a significant threat to public health and well-being. They incur billions of euros of damages to tourism and coastal operations. The Meduzot project produces a Citizen Science based jellyfish risk map that provides a real-time warning system and a safer beach experience. Your contribution will foster a predictable, safe, accessible ocean. We strive to empower the public to plan, prepare and react to swarm arrival. Our research also provides public, science-based advice on sting avoidance and treatment. We do not propose to eliminate jellyfish altogether; instead we expose their swarming patterns and warn of their arrival. We aim to form a vibrant, knowledgeable and active jellyfish community in Israel, that vests members to become leaders of ocean stewardship.

 

Meduzot Activities/tasks

 

 

Meduzot Target audience

Gold users typically visit the beach regularly, but anyone can report observations. Swimmers, surfers, divers, kayakers, sailors and fishers make for great gold users, but even people who walk regularly on the beach can make good citizen scientists if they have the passion.

 

 

Benefits of participation in the Meduzot CS project

 

 

Information on how to join

Registration at www.meduzot.co.il is simple and only takes a minute. Our free webapp is available for Android users in App stores.

 

 

Training & educational resources

Meduzot Website

 

 

Social media

 

Access to results

 

Scientific publications:

 

Recognition for citizen scientists

We appreciate your contribution and are proud of it.

Thank you for being a part of the jellyfish joyride, and Sea you out there

 

 

 

EU ILIAD Project - Digital Twin of the Ocean

The Iliad Digital Twin of the Ocean, an EU funded project, builds on the assets resulting from two decades of investments in policies and infrastructures for the blue economy and aims at establishing an interoperable, data-intensive, and cost-effective Digital Twin of the Ocean.

האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה

בחזונה של האגודה ידע מדעי בנושי הסביבה בישראל משמש כבסיס איתן לתהליכי קבלת החלטות במישור הלאומי והמקומי. ידע זה צריך להיות זמין ונגיש למקבלי החלטות, לארגונים אזרחיים ולציבור הרחב, ולהשתלב בקידום מדיניות סביבתית מושכלת לשיפור מצב הסביבה בישראל. האגודה פועלת לטיפוח הקהילה המדעית ולשיפור מדיניות הסביבה בישראל באמצעות קידום מעמד השיח המדעי, הנגשתו והטמעתו בקרב מעצבי דעת הקהל וקובעי המדיניות.